Recepty na płakanie?

Dzieci afrykańskie nie płaczą, bo matki „czytają” swoje dzieci, a nie książki.

Jednak karmione piersią przez mamy, które mają szybki wypływ płaczą więcej– a tak jest w naszym zachodnim społeczeństwie, jeśli nie umiemy sobie radzić z tym szybkim wypływem, odbijaniem, odczytywaniem potrzeb dziecka  itp.

Podsumowując polsku: częste noszenie + karmienie piersią według potrzeby + wspólne spanie = mniej płaczu.

Wspieranie mamy to też mniej płaczu, kultura sprzyjająca macierzyństwu to też bardziej zrelaksowana mama, a więc bardziej zrelaksowane dziecko.

Piękne mi powyżej wyszły równania, jednak z własnego doświadczenia wiem, że mimo noszenia, karmienia, odczytywania sygnałów wysyłanych przez dziecko może się ono żalić i płakać w sposób nieutulony. Najmłodszy okaz naszej rodziny jest tego przykładem (na szczęście po 2 miesiącu życia z tego wyrósł). A więc tolerancja dla płaczu dziecka musi być wpisana w nasze życie. Dziecko ma prawo być dzieckiem, a więc również płakać, gdy je coś boli, gdy czuje się niezrozumiane, smutne.


komentarze 4 do wpisu “Recepty na płakanie?”

 1. Ewa napisał(a):

  Mam nadzieję, że to nie jest zachęta do nie-czytania 😉
  Hi,hi,hi… 😀

 2. admin napisał(a):

  Oczywiście, że nie. Powiedziałabym, że w naszej sytuacji potrzebne jest tym więcej czytania, im dalej odeszliśmy od natury, od jej zrozumienia, żeby nadgonić to.

 3. Ewa napisał(a):

  Oczywiście rozumiem co masz na myśli. Tak tylko złośliwie, jak mól książkowy innego mola zapytałam 😛 Można czytać książki Zawadzkiej, czy innego psychologa/pedagoga. Czasem nawet trzeba. Ale poglądy zawarte w książkach nie powinny być „Biblią”. Książki nie są nieomylne, książki trochę uśredniają. I np 5 poglądów/teorii pani Zawadzkiej może mi się podobać, a 5 innych już nie.

 4. Stasia napisał(a):

  „Dziecko ma prawo być dzieckiem, a więc również płakać, gdy je coś boli, gdy czuje się niezrozumiane, smutne.” Aż miło mi to przeczytać. Ja mieszkam u teściów (nie wiem, jak długo jeszcze dam radę), a tu się uważa, że dziecko nie może płakać. Ile błędów w wychowaniu z tego powodu popełniłam, żeby tylko była ta cisza?…:(

Zostaw odpowiedź