Czego ci … nie powie

W miejsce kropek wstaw konkretny zawód, który mam na myśli.

Czy macie żelazne zdrowie?

Oj, to żelazo wcale nie musi być takie zdrowe, jeśli:

  • jego nadmiar może być teratogenny w 1 trymestrze stanu błogosławionego (czy ktoś uprzedził Was o tym zalecając suplementy dla kobiet w ciąży?); czy nie bierzesz nadmiarowo, nie dowiesz się bez badania ferrytyny i poziomu żelaza w organizmie;
  • z badań z kolei można się dowiedzieć, że branie żelaza przy wysokim poziomie ferrytyny i żelaza w organizmie może być nawet rakotwórcze.

No to może, jeśli mamy niski poziom hemoglobiny i erytrocytów, lekarz powinien nas odesłać na badania właśnie ferrytyny i żelaza w organizmie? Który lekarz tak robi?

Często niski wynik hemoglobiny i ilość erytrocytów nie wynika wcale z braku żelaza w organizmie (chyba, że chodzi o wege- mamę), tylko z innych niedoborów: witaminy C, kwasu foliowego, witaminy B12.

Kwas foliowy i witaminę B12 warto wybierać naturalne lub jeśli wspomagamy się suplementami, to w formie metylowanej czyli metylofolinę i etylokobalaminę (B12). Witamina B12 czasem jest słabo przyswajalna z przewodu pokarmowego, stąd bywają sensowne zastrzyki z tąże witaminą.

Często też niski poziom w/w parametrów krwi wynika również z łączenia żelaza w diecie z: kawą, herbatą, glutenem, przetworami mlecznymi, które utrudniają przyswajanie żelaza.

No to życzę Wam żelaznego zdrowia 🙂 I przemyślanych wyborów!


Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.