Anty-Tracy

Modne książki Tracy Hogg „Język niemowląt” oraz o dwulatku (tytułu w tym momencie nie pamiętam) robią zamieszanie w głowach wielu rodziców.

Żeby zrozumieć typ rad dawanych przez tą panią, warto zapytać się kim jest autorka. Otóż Tracy Hogg to pielęgniarka i opiekunka w domach bogatych ludzi.

Książka „Język niemowląt” sprawia powierzchowne wrażenie zrozumienia dziecka, odczytywania jego potrzeb. Po gruntownej analizie można jednak dostrzec jej drugie dno. Otóż warto zapytać się, po co ta pani chce rozpoznawać potrzeby dziecka. Robi to w tym celu, żeby było łatwiej opiekunce, rodzicom, żeby dziecko było łatwiej obsługiwać, żeby żyło się wygodniej, przyjemniej, a dziecko nie sprawiało kłopotów, a rodzice, opiekunowie mieli dużo czasu na swoje potrzeby.

Czy to jest dobra motywacja do wychowania małego dziecka? To jest motywacja utylitarna, czysto użytkowa. Wygodnicka, bardzo idąca z prądem współczesnego światowego myślenia.

T.Hogg uczy więc rozumienia języka dziecka nie po to, żeby na ten język odpowiedzieć z wrażliwością właściwą miłości, ale żeby wytresować niemowlę, dopasować je wygodnie do świata dorosłych.

Ta pani wiele mówi o szacunku do dziecka, ale ten szacunek podszyty jest brakiem miłości do dziecka. Miłość bowiem na tym etapie życia wyraża się oddaniem dziecku.

Stąd metody proponowane przez nią zapewne już niejedną mamę zachęciły do odstawienia od piersi, do podejrzewania swojego dziecka o wyjątkowo złe zamiary już od pierwszych dni życia.

Usystematyzowanie pseudo-charakterów (poprzeczniak, aniołek itd.) wygląda raczej na etykietowanie dzieci, przypinanie im łatki. Owszem sprawia, że myślenie o swoim dziecku jest ułatwione, uproszczone, ale zarazem zakłada rodzicowi pewne klapki na oczy.

Rady tejże pani w sprawach laktacji dowodzą jej niezrozumienia tej kwestii, popieraniu sztucznego karmienia.

„Wrażliwość” tej autorki na prawdziwe zrozumienie dzieci wyraża jej rada dotycząca wychowania dziecka w drugim roku życia: proponuje rodzicom rozkrzyczanych dzieci wkładanie zatyczek do uszu! Ta rada, powiedziałabym, obnaża podejście tej pani.

Stąd- odradzam!

Gdy trudno nam wytrzymać z własnym dzieckiem, lepiej wziąć się za prace domowe 🙂 Czy zrobiłyście już pierniki, drogie panie?

Muszę się pochwalić, że u nas ładny stosik pierniczków już zrobiony w większości przez dzieci, a oprócz tego będziemy mieli pierwszy raz w tym roku choinkę patriotyczną 🙂 A to dzięki sąsiadce, od której dostaliśmy pięknego piernikowego orzełka z jagiellońską koroną z krzyżem 🙂

 


komentarzy 5 do wpisu “Anty-Tracy”

 1. Agnieszka napisał(a):

  Do osób równie szkodliwych, zaliczyc należy „osławioną” w hollywood Gine Ford, z jej cudownym spsobem na przestawienie zegara biologicznego wszystkim dzieciom, tak, aby były aktywne od 7.00 – 19.00 wieczorem, i dały swoim starym spac i święty spokój wieczorem!
  Oraz nasza rodzima „treserka” dzieci i pogromczyni nieznośnych charakterków Dorota Zawadzka, nie mogę patrzeć na tę panią:(

 2. Noman napisał(a):

  ależ oczywiście, ysswzcy bici kochają swoich ciemiężcf3w… Powtarzam – ten ktf3ry bije, nigdy nie będzie miał racji – wykluczone! Dopf3ki bijesz – nie będziesz dobrym rodzicem – ni mniej, ni więcej… to takie proste przecież, i nie trzeba mi do tego głosu żadnego dziecka! Jak myślisz – dlaczego np. w sądzie nigdy bezpośrednio nie można wziąć głosu dziecka – dlaczego poprzez wielu expertf3w prf3buje się drogą „okrężną” (poprzez obserwację zachowania, rozwoju fizycznego, psychicznego i wiele innych!) dojść do wiarygodnego obrazu danego problemu? Jak myślisz, dlaczego? I wiesz ilu takich było, co kochali swego tatulka ponad wszystko (tak oni sami pf3ł życia nawet przysięgali!) – a dopiero w „kwiecie wieku” – jak już dawno byli sami – facetami, ojcami… ba dziadkami! – wyszło z ich głębi podświadomości – jakieś „szydło z worka” – że wcale tak rf3żowo to w domciu – za dziecka – u nich nie było? Sami to przed sobą pf3ł życia w tajemnicy trzymali – a ty tu chcesz żeby ci twoje dziecko potwierdziło, że jesteś fajny tatuś? Nie, nie…. ciekawe co on ci ale za 20 lat powie… teraz to wiesz – lejesz go – no to co myślisz, że ci ma powiedzieć? No chyba głupi to on nie jest – czyli?

 3. oakley sunglasses for sale napisał(a):

  They are seen as a dark, refractive lens and metal supports which hook behind the head.The Aviator model is interchangeable with its brand name Ray Ban since these sunglasses were earlier getting manufactured for the pilots. They are produced from special carbon fiber arms and polarized gold lenses.
  oakley sunglasses for sale
  [url=http://www.protasarim.com.tr/img/cimc.asp]oakley sunglasses for sale[/url]

 4. moncler jassen mannen napisał(a):

  There are various brands of sunglasses in different prices and colors, are available, but you should pick out one who suits your face cut.Generally, people buy sunglasses as they want to imitate their favorite celebrity or film stars, but they should understand that different people have distinctive face cut, and sunglasses should be chosen accordingly.
  moncler jassen mannen
  [url=http://mcgooi.nl/bedankt/articoli.asp]moncler jassen mannen[/url]

 5. Moncler USA napisał(a):

  Oakley in addition to being renowned in the sports industries has gained high recognition in the fashion world with some of the more style orientated frames being spotted on many celebrities. Oakley sunglasses are sleek and have a streamlined and sharp appearance that shows the wearer means business!
  Moncler USA
  [url=http://georgetownrunningclub.org]Moncler USA[/url]

Zostaw odpowiedź