Kto kim jest? Czy żaba może się rozwinąć w człowieka? Czy człowiek może stać się żabą?

„Zauważyłem, że wszyscy, którzy popierają aborcję, zdążyli się już urodzić.”

Ronald Reagan

To samo dziecko od początku do końca

Niektórzy wybrzydzają, np. tak: „Ale co to za dziecko jak na pewnym etapie ma ogon, łuki skrzelowe?”

No cóż, ale ten co pyta, najczęściej korzysta z wygodnego siedzenia, dzięki swej kości ogonowej. I chociaż uważa, że z powodu łuków, szczelin i kieszonek skrzelowych można człowieka bezkarnie zabijać, to sam korzysta nałogowo z własnych oczu, uszu, tchawicy,  migdałków itd., które właśnie z owych „skrzel” się rozwinęły.  No to jednak lepiej mieć te „skrzela” w dzieciństwie jak należy?

Człowiek na każdym z etapów życia wygląda inaczej. Ale na każdym potrzebuje miłości i uznania dla swojego człowieczeństwa.

Będąc w szkole podstawowej niepokoiła mnie teoria ewolucji i przedstawianie embrionogenezy jako przejście człowieka przez etap ryb-płazów-gadów itd. Niepokoiło mnie przedstawienie rozwoju człowieka jako podobnego do rozwoju zwierząt.

Do momentu gdy nie upewniłam się, że właśnie dlatego że przechodzi przez te etapy może być ich ukoronowaniem, zwieńczeniem.

Jeśli w pewnym czasie embriologia była tak mało rozwinięta, że widziała głównie podobieństwa między różnymi gatunkami, nie widząc szczegółowych różnic i ich sensów, to znaczy, że jeszcze bardzo niewiele wiedziała. Tak jak ja widząc grupę Murzyniątek, mogłabym powiedzieć, że są bardzo podobne (nie przyglądając się uważnie). Jednak matka jednego z nich nigdy nie powie, że te różnice są nieistotne. Ona wie więcej.

Kiedyś pracując na położnictwie usłyszałam od jednego  z odwiedzających, że według niego wszystkie noworodki i niemowlęta wyglądają tak samo. (Sic!!!) Byłam wtedy na etapie zamiłowania do szkicowania portretów niemowlęcych – wydało mi się to tak niedorzeczne, że miałam wrażenie jakby ten człowiek  z choinki się urwał. Mówiąc tak wykazał się on kompletnym brakiem wrażliwości, uważności spojrzenia.

Podobnie na tym etapie zarodkowym- w tych skrzelach ukryte są zawiązki rysów konkretnego człowieka. Czy patrzymy na tyle uważnie, żeby to odkryć? Przeszkodą może być sprzęt, ale największą przeszkodą jest jednak brak miłości i przyznania prawdy- na kogo patrzymy.


komentarze 2 do wpisu “Kto kim jest? Czy żaba może się rozwinąć w człowieka? Czy człowiek może stać się żabą?”

  1. Monika napisał(a):

    Dobrze to ujęłaś. Pytanie: jaką mamy współcześnie gotowość, dyspozycję serca? Pytasz, czy żaba może się rozwinąć w człowieka? Czy człowiek może stać się żabą? Biorąc pod uwagę dzisiejszy dzień, ja zadaję pytanie: kim są kobiety ubrane dziś na czarno? Czy aby na pewno są to kobiety? Ale w tym najprawdziwszym ujęciu, tym z zamysłu Stwórcy. Więc według mnie nie są. Czyli człowiek, już po urodzeniu, może stać się >żabą<, swoją własną karykaturą. Dopóki tego nie zrozumie, będzie błądził. A wtedy faktycznie jest szansa, a nawet pewność, że "żaba rozwinie się w człowieka" 🙂 Na marginesie, gdzie są dziś mężczyźni???

  2. admin napisał(a):

    Mam wrażenie, że mężczyźni ustępują miejsca kobietom, ale nie w tym co trzeba, tylko ustępują im męską rolę. No to przestają bronić nas, nasze dzieci. Sami chętnie pokarmią butelką, żeby tylko równouprawnienie zachować czyli mniej pracy zawodowej, więcej pracy wszelakiej dla kobiet.

Zostaw odpowiedź