Tandem

Bliskie jest mi karmienie piersią w tandemie, ponieważ 2 razy karmiłam tak. Młodsze i starsze dziecko. Najpierw całą ciążę. A potem dwoje naraz.

Piękne ilustracje, gdy starsze dziecko głaszcze młodsze podczas karmienia

Często kobiety mówią mi, że lekarze KAZALI im na początku ciąży odstawić starsze dziecko od piersi. Czasem rzeczywiście bywają wskazania medyczne ku temu, np. krwawienie podczas ciąży. Jednak gdy matka jest zdrowa, odżywiona dobrze i nie zachodzi nic niepokojącego, można karmić piersią dalej. Warto sobie uświadomić, że lekarz nie może nam tu: kazać. On ma jedynie rolę doradczą, którą możemy wziąć lub nie pod uwagę. Na tym polegają prawa pacjenta, że mamy prawo do informacji. A tu często zostajemy z kwitkiem: „Tak należy i już!”

Nie jest to prawda.

Bywają medyczne wskazania ku temu, ale fizjologia jest bardzo szeroka.

I pokazuje, że wiele matek jest w stanie również wykarmić tandem.

Dlaczego lekarz ma prawo jedynie doradzać?

Bo on zna (lub nie) jedynie medyczne statystyki, standardy, wyniki badań, krótki wycinek spotkania z kobietą.

A to matka zna i odczuwa swój i dzieci stan zdrowia, widzi z godziny na godzinę, jak się one zmieniają. To matka dba o każdego w rodzinie. Wie, na ile starsze dziecko również potrzebuje jej wsparcia. I to ona z mężem ponosi odpowiedzialność.

Żaden lekarz jeszcze nie poniósł odpowiedzialności za to, że doradził odstawienie od piersi starszego dziecka, a ono to potem ciężko odchorowało.


komentarze 2 do wpisu “Tandem”

  1. Kasia napisał(a):

    W czwartym/piątym tygodniu ciąży poszłam do ginekologa, by ją potwierdzić. Na USG nie było jeszcze widać pęcherzyka. Przy okazji lekarz zapytał o karmienie piersią. Powiedziałam, że wciąż karmię (córeczka miała wówczas 3,5 roku). Wskazówkę o natychmiastowym odstawieniu puściłam mimo uszu. Córeczkę przestałam karmić nieco ponad dwa miesiące później w związku z własnymn wyborem i gotowością dziecka. 3 lata i 9 miesięcy, w tym króciutki tandem ciążowy.
    Lekarzowi prowadzącemu nie powiedziałam o kp. Nie pytał, a ja sama nie widziałam takich objawów, które mogłyby sugerować konieczność odstawienia. Ale uważam, że to wielka szkoda, że człowiek może mieć obawy w zakresie mówienia o tym lekarzowi.

  2. Fizula napisał(a):

    Myślę, że są bardzo różni lekarze. Większość jednak ma dużo do czynienia z patologią, uczeni też są na studiach przede wszystkim patologii, więc niestety też przez pryzmat patologii nierzadko patrzą na zdrowe kobiety. Gratuluję pięknej cierpliwości w karmieniu starszej córci 🙂 Dałaś jej wspaniały czas, który będzie procentował w jej życiu!

Zostaw odpowiedź